Strona główna | Mapa serwisu | English version
  
       CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH w ŁODZI      
   104 lata rzemieślniczej tradycji !

Wiadomości
Wiadomości

Wiadomości
Na przełomie miesiąca lutego i marca br. odbyły się "sprawdziany" dla uczniów II roku nauki zawodu fryzjerskiego.majace na celu ocene prawidłowości prowadzonego szkolenia. W/w sprawdzianami objeto 53 uczniów z 50 zakładów. Oceniono przede wszystkim stopień przygotowania zawodowego a przy okazji przyniesione narzędzia, sposób zachowania oraz estetykę wyglądu.
Generalnie wyniki sprawdzianu należy ocenić pozytywnie, szczegółowe omówienie wraz z wnioskiem nastąpi na najbliższym zebraniu Sekcji Fryzjerów.
Dla 10 uczniów którzy osiągnęli najlepsze wyniki zorganizowano przy współpracy z Ochotniczym Hufcem Pracy przy Ogrodzie Botanicznym w Łodzi wycieczkę szkoleniową do Niemiec.
Z przeprowadzonych rozmów z uczestnikami wynika, że była to wycieczka atrakcyjna zarówno zawodowo jak i turystycznie.
Wymaga podkreślenia, że szkoleniowcy niemieccy byli pozytywnie zaskoczeni poziomem umiejętności zawodowych naszych uczniów /co nie dziwi bo pojechali najlepsi/ ale również metodami szkolenia stosowanymi przez naszych mistrzów.
Dyrektor Cechu
Andrzej Piasecki


* * * * *

Informujemy Koleżanki i Kolegów, że w dniach 3 i 4 czerwca br. na polecenie i z upoważnienia Zarządu Dyrektor Cechu kol. Piasecki uczestniczył w Kongresie zorganizowanym przez nowo powołany Cech Bioenergoterapeutów .
Wspomniane wyżej uczestnictwo wywołane zostało zaproszeniem organizatorow "Kongresu" z prośbą o podzielenie się naszymi doświadczeniami w pracy organizacyjnej i społecznej.
Kol. Piasecki w swoim wystapieniu przekazał informacje o naszej strukturze organizacyjnej, nasze dotychczasowe doświadczenia zarówno pozytywne jak i negatywne. Podkreślił też wagę kontaktów zewnetrznych, co budując rangę i pozycję Cechu w mieście pozwala na skuteczną pomoc swoim członkom.

* * * * *

Informujemy Koleżanki i Kolegów, że zwrócili się do nas koledzy z branży skórzanej aby w związku z likwidacją Cechu Skórzanego stworzyć w ramach naszego Cechu Sekcje Skórzaną. Sprawę rozpatrzy Zarząd Cechu a decyzję podejmie Walne Zgromadzenie.


- - - - - - -

INFORMUJEMY Koleżanki i Kolegów, że FRYZJERSKI KLUB POSTEPU TECHNICZNEGO działający przy naszym Cechu otrzymał serdeczne podziękowania /w formie dyplom/ za wsparcie finansowe udzielone Szkole Specjalnej przy szpitalu dziecięcym im. Janusza Korczaka w Łodzi.
W uroczystościach związanych z 50-leciem istnienia Szkoły uczestniczył Dyrektor Cechu kol. A. Piasecki.

- - - - - - -

KOMUNIKAT  PRZEWODNICZACEGO  SEKCJI  FRYZJERÓW.

Jako Przewodniczący Sekcji Fryzjerów pragnę powiadomić Koleżanki i Kolegów, że rozpoczął działanie KLUB  POSTEPU  I  TECHNIKI      FRYZJERÓW  przy naszym Cechu. Jak dotychczas odbyło sie pięć spotkań z czego pierwsze w sali Ośrodka Szkoleniowego a nastepne kolejno w zakładach kol. kol. Witka Rychtera, Małgorzaty Sypniewskiej, Eli Gorzkiewicz a ostatnie w zakładzie Barbary i Krzysztofa Rajców.
Warta podkreślenia jest atmosfera tych spotkań, pełna życzliwości, otwartości i wzajemnego szacunku. Uczestnicy spotkań przekazują sobie najnowszą wiedzę często uzyskaną podczs zagranicznych szkoleń zarówno w zakresie pracy czysto zawodowej jak i najnowszych technicznych nowinek dotyczących używanego sprzętu.
Podkreślam spotkania te są otwarte i dostępne dla wszystkich chętnych będących członkami naszego Cechu.Każdego kto chce być na bieżąco z najnowszymi trendami obowiązującymi w modzie fryzjerskiej, serdecznie zapraszam, jest tylko jeden warunek tzn. opłacone na bieżąco składki członkowskie.
Przewodniczacy Sekcji Fryzjerów
Czesław Kabza

- - - - -

Z przjemnością i satysfakcą informujemy Koleżanki i Kolegów, że z okazji Dnia Dziecka nasi uczniowie uczestniczyli w imprezie zorganizowanej przez Świetlicę Środowiskową przy ul. Wólczńskiej 225 opiekującą się młodzieżą specjalnej troski. Uczestniczyłem osobiście i byłem wzruszony widząc uśmiech na twarzach dzieci obsługiwanych przez naszych uczniów. Dzieci dla których niekiedy był to pierwszy kontakt z profesjonalną usługą fryzjerską.
Przekazując podziękowania organizatorów imprezy przesłane na adres naszego Cechu pragnę również z upoważnienia Zarządu przekazać serdeczne podziękowania mistrzom P.P. Olejniczak z zakładu przy ul. Łąkowej 19, B. Pietrzak z zakł. przy ul. Sierakowskiego 88, Kosiorek z ul. Plantowej 1a, Kabzie z zakł. przy ul. Piotrkowskiej 175 oraz uczniom K. Szczech, J. Żbikowskiej i K. Hanke z zakł. P. Olejniczak, M. Swędrowskiej z zakł. P. Pietrzak, M. Zalewskiej z zakł. P. Kosiorek P. Górzyńskiemu z zakł. P. Kabzy.
Dziękując mistrzom za powagę z jaką potraktowali wystąpienie swoich uczniów wyposażając ich na własny koszt w niezbędne narzędzia i środki kosmetyczne a najważniejsze za wiedzę i umiejętności jaki przekazali swoim wychowankom pozwalając na tak godne i atrakcyjne wystąpienie.
Uczniom dziękuję za zaangażowanie w wykonywaną pracę, wykazaną fachowość i umiejętność nawiązania kontaktu z bądź co bądź wymagającymi "klientami", co w pracy fryzjera jest jedną z ważniejszych rzeczy.
Za radość i uśmiech dzieciaków oraz godne reprezentowanie Cechu w imieniu Zarządu raz jeszcze serdecznie dziękuję.

- - - - -
KOMUNIKAT.

W/g informacjii Związku Rzemiosła Polskiego przekazanego Cechowi za pośrednictwem Izby Rzemieślniczej / pismo z dn. 08.06.06r. nr NP 2/18/2006/ zapadło postanowienie utrzymania karty podatkowej do końca 2008r.
Możliwości pozostawienia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie przewiduje się. Przewiduje się i jest to tylko kwestia czasu, wprowadzenia obnizonych stawek VAT dla niektórych usług, w tym fryzjerskich.
Odpowiedzialności za realność powyższych informacji nie przyjmujemy, ponieważ do chwili obecnej brak konkretnych rozporządzeń  wykonawczych.

-------------

W kongresie zorganizowanym przez Firmę 'WELLA"  a odbywającym się w Chinach uczestniczyli członkowie
Cechu Państwo Barbara i Jej syn Krzysztof Rajcowie.
Prezentujemy Państwu garść uwag kolegi Krzysztofa z tego pobytu ilustrowanych zdjęciami.
Pisze Krzysztof Rajca m.innymi.
'' Europa o chińczykach wie głównie to,że jest ich dużo. Zresztą w Cinach jest dużo, dużo rowerów, dużo samochodów /w Shanghaju samych taksówek jest prawie milion - to tak jakby w Łodzi każdy miał swoją taksówkę/ duże ulice, duże domy i dużo, dużo chińczyków /w centrum Shanghaju przypada 5 osób na 1m kwadratowy/ i oczywiście proporcjonalnie dużo fryzjerów. Ilość zakładów jest tak wielka, że jakoświadczył szef studia szkoleniowego "WELLA - SHANGHAJ" "poprostu niepoliczalna".
Nas, jak pisze Krzysztof Rajca interesował przede wszystkim właśnie aspekt fryzjerski. I są to dwa światy.
Eleganckie wręcz wytworne salony fryzjerskie jak np. studio Wella-Shanghaj usytuowane w kilkudziesięcio-piętrowym budynku, gdzie zatrudnionych jest 120 osób. Samych stanowisk pracy jest 68 do tego 8 myjek i blisko 30 osób personelu pomocniczego.
Są jednak zakłady /w biednych i zacofanych dzielnicach zwanych hutongami /bo i takie tez odważyliśmy się odwiedzić/, których wystrój przypomina wiek dziewiętnasty.
Jednak wspólną cechą zakładów fryzjerskich zarówno tych wielkich i wytwornych jak i tych małych ubogich jest wręcz nieprawdopodobna uprzejmość personelu.
Jest jeszcze jedna wspólna cecha dla chińskiego fryzjerstwa, to masaż, który stosowany jest we wszystkich salonach i stanowi 2/3 usługi fryzjerskiej przy czym technika wykonywania zadziwia nieprawdopodobnym profesjonalizmem i perfekcją.
Zaskakująca jest również rozpiętość cen za usługę fryzjerską wahająca się od 3 do 100$.
I takie są Chiny, kończy Pan Rajca. Jak olbrzymie tak zróżnicowane, kontrastowe i zaskakujące. 
Biedne i bogate ale napewno warte odwiedzenia choćby dla spróbowania masażu /choćby głowy/.
A teraz pooglądajmy zapowiedziane wcześniej zdjęcia.